AleX - 10-10-2006 18:51:36

Oznaki zdrowego zwi±zku

Jak wygl±da zdrowy zwi±zek? Czy rozpoznamy go od razu, kiedy spojrzymy na jak±¶ parê? Czy s± nimi te pokazywane w telewizji niekoñcz±ce siê dramaty lub krótkie romanse? A mo¿e znajdujemy zdrowe zwi±zki jedynie w rzeczywistym, codziennym ¿yciu?

"Media maja tendencjê do przedstawiania przejaskrawionych, skrajnych typów zwi±zków, np: bardzo szczê¶liwe pary w komediach lub bardzo nieszczê¶liwe w dramatach. Prawda jednak najwyra¼niej musi le¿eæ gdzie¶ po¶rodku." mówi Cape Town, psycholog z Ilse Terblanche. "Nie zdarza sie, ¿eby jakakolwiek para ¿y³a w nieszczê¶ciu lub w nieprzerwanej rado¶ci 100% czasu spêdzonego ze sob±."

Wiêc jakie s± znaki zdrowego zwiazku?
Dawanie przestrzeni ¿yciowej i wolnej reki. Ludzie ¿yj±cy w zdrowych zwi±zkach nie s± nad wymiar zale¿ni i mog± dawaæ sobie nawzajem przestrzeñ, w której indywidualnie chc± dzia³aæ.To jednak nie znaczy, ¿e nie mog± robiæ nic razem - wprost przeciwnie. To daje im poczucie, ¿e maj± wolna rêkê i nie s± skazani na zazdrosne obserwowanie ka¿dego kroku swojego partnera. S± szczê¶liwi ze sob± i nie potrzebuj± ci±g³ej aprobaty i zatwierdzeñ drugiej po³owy, ale wspieraj± j±, gdy jest to potrzebne.

Pozytywny wk³ad.
Pary, które s± ze soba szczê¶liwe, daj± sobie wsparcie emocjonalne i nie poni¿aj± siê nawzajem przed przyjació³mi i rodzin±. Omawiaja problemy, które ich gnêbi± w prywatno¶ci i nie pos³uguj± siê spotkaniami w gronie najblizszych, aby wykrzyczeæ swoje pretensje.

Jest kilka rzeczy mniej atrakcyjnych ni¿ m±¿ lub ¿ona robi±cy k±¶liw± uwagê swojej drugiej po³owie w obecno¶ci innych. Spróbuj tego, ale b±d¼ przygotowany na powolne ustawanie ¿ycia towarzyskiego.

Ciche chwile we dwoje.
Szczê¶liwe pary nie maja potrzeby nieustannego rozmawiania ze sob±. Mog± byæ ze sob± siedz±c w ciszy, czytaj±c, krz±taj±c siê po domu lub robi±c cokolwiek innego, ale maj±c w ¶wiadomo¶ci i ciesz±c siê z bliskiej obecno¶ci drugiej osoby.

Dzielenie siê po równo obowi±zkami.
To jest niezmiernie wa¿ne. Je¶li wiêksza czê¶æ obowi±zków domowych lub spraw zwi±zanych z wychowaniem dzieci, spoczywa jedynie na jednej osobie, robi siê wtedy du¿y problem. Je¶li tylko jeden z ma³¿onków ma pracê na pe³en etat, w tym wypadku jest sprawiedliwie, aby wiêksza czê¶æ prac domowych, przypad³a temu drugiemu. Ale w wielu przypadkach, obydwoje pracuj± na pe³en etat, wtedy mo¿e doj¶æ do sytuacji, gdy jedna osoba robi du¿o mniej lub du¿o wiêcej ni¿ druga. Szczê¶liwe pary i zdrowe zwiazki nie funkcjonuja w ten sposób.

Poczucie humoru.
Je¶li para umie siê razem ¶miaæ, s± du¿e szanse na d³ugie wspólne ¿ycie. To równie¿ znaczy, ¿e oboje maj± podobne spojrzenie na ¿ycie, podobne warto¶ci oraz tak samo odbieraj± ¶wiat. ¯adna para na ¶wiecie nie mo¿e zawsze siê ze soba zgadzaæ we wszystkich tematach - to jest niestety niemo¿liwe, ale para, która potrafi siê razem ¶miaæ, ³atwiej mo¿e roz³adowaæ napiêcie.

Polubcie spotkania towarzyskie.

Pozostawanie w izolacji to zawsze z³y znak. Oczywi¶cie, ¿e jest inaczej gdy dopiero co przeprowadzili¶cie sie w nowe miejsce, ale pary, które nie dbaj± o tworzenie nowych przyja¼ni i nie spotykaja sie regularnie z lud¼mi, s± prawdopodobnie nieszczê¶liwe. Bardzo zazdro¶ni wspó³ma³¿onkowie czêsto próbuj± izolowaæ swoje drugie po³owy od przyjació³ i rodziny. Je¶li tak siê dzieje, powino sie zapaliæ czerwone, ostrzegajace o niebezpieczeñstwie ¶wiate³ko. Je¶li pary lubi± przebywaæ w swoim w³asnym towarzystwie, tym bardziej powinny da¿yæ do tego, by czê¶ciej spotykaæ siê ze swoimi przyjació³mi i bliskimi i polubiæ tak¿e ¿ycie towarzyskie.

Udane po¿ycie seksualne.
Co stoi za udanym ¿yciem w sypialni? Mówi siê, ka¿dy ma inne tempo. Ale najwa¿niejsz± rzecz± jest to, ¿eby pary czu³y sie z tym szczê¶liwe. Otwarte rozmowy o seksie s± bardzo wa¿ne - je¶li para to potrafi, jest ma³a szansa zerwania zwi±zku.

Wspólna odpowiedzialno¶æ finansowa.
To niekoniecznie musi znaczyæ, ¿e ka¿da po³owa musi wnie¶æ taki sam wk³ad pieniêdzy, ale ¿e ma³¿onkowie dziela siê odpowiedzilno¶ci±. To oznacza tyle, ¿e ¿adne z nich nie kupi nowych drogich ubrañ ani sprzêtu do golfa, kiedy rodzina ma problemy finansowe. Rodzina jest jedno¶ci± i powinna w ten sposób funkcjonowaæ - je¶li tak nie jest, s± szanse, ¿e istniej± w niej tak¿e inne powa¿ne problemy.

Szacunek.
Ten punkt obejmuje szacunek do siebie nawzajem, do dzieci oraz do innych cz³onków rodziny, czy ich lubimy, czy nie. To prawda, ¿e szacunek jest czym¶, na co ka¿dy musi sobie zas³u¿yæ, ale, je¶li nie okazujemy szacunku do naszego ma³¿onka lub rodziny, to nara¿amy siê na to, ¿e oni tak¿e nie bêd± nas szanowaæ. Szacunek znaczy tyle co dawanie przestrzeni do ¿ycia, wolnej rêki, respektowanie zobowi±zañ co do pracy, przyja¼ni oraz szanowanie drugiego cz³owieka, jako jednostki ludzkiej z jego nadziejami, lêkami, marzeniami czy pragnieniami.

Wspólna zabawa.
Spêdzanie ze sob± czasu i zabawa jest istotne dla ka¿dego dobrego zwiazku. Dobra zabawa nie musi wcale oznaczaæ wydawania wielkich sum pieniêdzy. Dwoje ludzi mo¿e przyjemnie spêdziæ czas spaceruj±c razem w parku, id±c na kawê, czytaj±c sobie nawzajem, bawi±c sie z dzieæmi. Je¶li para lubi robiæ ró¿ne rzeczy razem, zwiazek ma szanse na przetrwanie jeszcze przez d³ugi czas.

Umiejêtno¶æ s³uchania.
Je¶li twoja druga po³owa pyta, co u ciebie, ale okazuje siê, ¿e wcale nie s³ucha co masz do powiedzenia, jest to powa¿ny problem. Je¶li twój wspó³ma³¿onek nieustannie mówi, to te¿ nie jest dobry znak, poniewa¿ wtedy uczysz siê wy³±czaæ z rozmowy i my¶leæ o czym innym. Dobra umiejêtno¶æ s³uchania jest bardzo istotna w jakimkolwiek zwi±zku, poniewa¿ ten, kto umie s³uchaæ bêdzie umia³ okazaæ odpowiednio uczucia wzglêdem tego, co mówi jego druga po³ówka. I najwa¿niejsza rzecz - zapamiêtaj co mówi druga osoba.

Ta sama strategia wobec dzieci.
Szczê¶liwe pary nie pos³uguja sie dzieæmi w manipulacji soba nawzajem, nie pozwalaj± dzieciom manipulowaæ rodzicami, albo pozwalaæ na to, by dzieci ich ze soba mog³y poró¿niæ. Zjednoczone si³y rodziców i jedna strategia wobec dzieci jest wa¿na, kiedy dzieci bardzo szybko orientuj± siê, ¿e u którego¶ z rodziców istnieje niepewno¶æ, je¶li chodzi o ustalanie regu³ gry. Jest wtedy mo¿liwo¶æ, ¿e bêd± tego nadu¿ywa³y. Wa¿ne jest tak¿e to, aby wyeliminowæ spory i k³ótnie w obecno¶ci dzieci, oraz to, aby widzia³y one fizyczne znaki mi³o¶ci rodziców jak na przyk³ad przytulanie.

Umiejêtno¶æ pokonywania konfliktów.
Twój wspó³ma³¿onek zaprosi³ swoich rodziców na obiad w dniu twoich urodzin, a ty mia³e¶ nadziejê na romantyczn± kolacjê przy ¶wiecach. Albo twój wspó³ma³¿onek wyda³ pieniadze przeznaczone na serwis samochodu, na odmalowanie przedpokoju - bez uprzednich konsultacji z tob±. Nie ma zwiazku, który nie mia³by w swojej karierze takich konfliktów, chyba ¿e jedna osoba odrzuci³a zupe³nie swoje indywidualne zdanie i potrzeby. Szcze¶liwe pary radz± sobie z tymi problemami przez rozwi±zanie konfliktu i nie wypominanie sobie rzeczy z nim zwiazanych przez nastepne lata.

Przestrzeñ do rozwoju.
Szczê¶liwe pary zdaj± sobie sprawê z tego, ¿e ludzie i ich osobowo¶ci nie s± statyczne. Ludzie siê zmieniaj± i ich zainteresowania równie¿ mog± ulec zmianie po pewnym czasie. Szczê¶liwe pary daj± sobie nawzajem miejsce i przestrzeñ do tego rodzaju zmian. Ludzie, którzy nie s± szczê¶liwi w swoim zwi±zku, najczê¶ciej zamykaj± drug± po³owê i jej potrzeby w jeden schemat i nie lubi±, kiedy on ulega jakimkolwiek przekszta³ceniom.

Pozdro ;)

www.goldcraft.pun.pl www.niebianscypogromcy.pun.pl www.grazycie.pun.pl www.is.pun.pl www.friendly.pun.pl